Stopy historie

Sametová revoluce v Plzni

Sametová revoluce v Plzni

Komunisté, kteří se v Československu zmocnili vlády v roce 1948, vládli stejně bezohledně jako nacisté. Plzeňané proti nim neúspěšně povstali již v roce 1953 v souvislosti s měnovou reformou. I díky vojenské okupaci Československa sovětským Ruskem a jeho spojenci v roce 1968 se komunisté udrželi u moci až do sametové revoluce v listopadu 1989.

Ta i v Plzni vypukla jako reakce na brutální potlačení pražské studentské demonstrace k uctění 50. výročí zavraždění studenta Jana Opletala nacisty. Již v sobotu 18. listopadu 1989 zákrok policie proti pražským studentům veřejně odsoudili plzeňští divadelníci. V následujících dnech se ke stávkujícím divadlům připojili také studenti vysokých škol. První větší plzeňská demonstrace proti komunistickému režimu proběhla v úterý 21. listopadu na náměstí Republiky.

V té době bylo v Plzni založeno Občanské fórum, které sdružovalo aktivní protivníky komunistického režimu. Ti spolu se studenty a divadelníky požadovali nejen vyšetření brutálního zákroku komunistické policie proti studentům v Praze, ale i svobodné volby a konec komunistické diktatury. Když se ke generální stávce 27. listopadu přidali i dělníci ze Škodovky, bylo i v Plzni prakticky rozhodnuto.

Definitivní tečkou za listopadovými událostmi byla volba někdejšího bojovníka proti nesvobodě a politického vězně Václava Havla československým prezidentem.

Poslechněte si text jako audionahrávku

Aktivity pro chytré hlavy:

Přečtěte si vyprávění o tom, jak se žilo (nejen) Plzeňanům v době komunismu a jak zde proběhla sametová revoluce.

Text otevřete kliknutím sem

Text rozdělený do tří částí si můžete poslechnout také jako audionahrávku

1. část

2. část

3. část

Pokuste se doplnit následující text. Pokud jste si pečlivě přečetli výše uvedené vyprávění, nebude to pro vás nic složitého:

Kdo byl kdo? Poznáte významné osobnosti, jejichž jména jsou úzce spjatá s událostmi v Československu za vlády komunismu? Přiřaďte je správně.

Zajímá vás, jak probíhala sametová revoluce v jejím hlavním dějišti – v Praze? Navštivte online výstavu Národního muzea nebo se podívejte na vzpomínky pamětníků. Jejich vyprávění i dobové fotografie najdete zde.

Sametová revoluce, to nebyly jen vážné projevy na tribunách a skandování hesel v ulicích. S událostmi roku 1989 se pojí také řada písní. Poslechněte si dvě z nich, které se staly symbolem sametové revoluce a touhy obyvatel Československa po svobodě. Pokud budete mít chuť, zkuste si je také zazpívat. Texty najdete pod videem.

Píseň „Modlitba pro Martu“ takto zazpívala Marta Kubišová z balkonu nakladatelství Melantrich demonstrantům na Václavském náměstí v Praze 21. listopadu 1989. Tato skladba původně vznikla v roce 1968 pro televizní seriál „Píseň pro Rudolfa III.“. Vzhledem k tomu, že byla poprvé zveřejněna v době invaze vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do Československa, stala se symbolem českého odporu vůči okupaci. Komunisté v období normalizace tuto píseň zakázali a Martě Kubišové znemožnili další vystupování. „Modlitba pro Martu“ tak mohla znovu veřejně zaznít až v listopadu 1989.

Text písně otevřete kliknutím sem

Takto zazpíval svou píseň „Náměšť“  Jaroslav Hutka – přítel Václava Havla a signatář Charty 77, který v roce 1978 kvůli soustavné policejní šikaně emigroval do Nizozemí a posléze do Německa. Do Československa se vrátil 25. listopadu 1989, kdy rovnou z letiště zamířil na manifestaci Občanského fóra na Letné, kterou vidíte na videu. Píseň se jmenuje „Náměšť“ podle obce Náměšť na Hané, kde se měl v srpnu roku 1973 konat hudební festival, na němž měla tato píseň poprvé zaznít. Festival byl ale nakonec komunisty zakázán a jeho účastníci rozehnáni.

Text písně otevřete kliknutím sem

Skip to content