Stopy historie

Osvobození Plzně

Osvobození Plzně

Když se na jaře roku 1945 blížil konec války a k Plzni se přiblížila americká armáda, povstalo město proti německým okupantům. Ti se však nehodlali vzdát a připravili se na tvrdý odpor. Plzeňané proto požádali americké jednotky, aby jim přispěchaly na pomoc. 6. května 1945 ráno do Plzně dorazili vojáci 3. americké armády generála Pattona.

V době německé okupace (1939-1945) byla Plzeň součástí tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Jako průmyslové centrum – ve Škodovce se vyráběly zbraně – i jako dopravní uzel měla Plzeň pro německé okupanty velký význam. Proto byla do města umístěna nejen vojenská posádka, ale i obávaná tajná policie – Gestapo. Nacisté měli zájem na co největší zbrojní výrobě ve Škodovce, ale jinak české a zejména židovské obyvatele pronásledovali. Řada Plzeňanů se postavila okupantům na odpor a zaplatila za to životem. Ve snaze co nejvíce omezit výrobu zbraní, které ve válce sloužily Němcům, západní spojenci Plzeň několikrát bombardovali.

Poslechněte si text jako audionahrávku

Aktivity pro chytré hlavy:

Přečtěte si vyprávění o tom, jak Plzeň prožívala 2. světovou válku a jak proběhlo její osvobození v roce 1945.

Text si otevřete kliknutím sem

Četli jste pozorně? Otestujte své znalosti v krátkém kvízu!

Dokážete vyluštit křížovku?

  1. Na práci dělníků ve Škodovce dohlížela závodní stráž – tak zvaný…
  2. V letech 1939-1945 proběhla druhá světová…
  3. Německá tajná policie se nazývala…
  4. Škodovka byla za války ze dvou třetin zničena v důsledku…
  5. Poté, co Adolf Hitler obsadil Československo, učinil z něj … Čechy a Morava.
  6. Na příkaz Adolfa Hitlera probíhaly … Židů do vyhlazovacích táborů.
  7. Německá armáda se nazývala…

Tajenka: Co je důležité pro jednotlivce i celé národy? …

Zde klikněte pro zobrazení řešení tajenky

Zajímá vás, jak to vypadalo v Plzni v době jejího osvobození? Podívejte se na video, které pořídili američtí vojáci, když v květnu roku 1945 dorazili do Plzně. Dobové záběry včetně českého komentáře najdete zde. A jak na osvobození Plzně vzpomíná jeden z jeho českých pamětníků? Jeho vzpomínky najdete zde.

Vydejte se na procházku po stopách osvobození – od Nové Hospody do centra Plzně – a poslechněte si přitom vyprávění místních pamětníků. Mapu trasy spolu se vzpomínkami získáte po kliknutí na obrázek.

V textu i v kvízu výše jsme zmínili atentát českých parašutistů na Reinharda Heydricha. Pokud chcete o celé akci zjistit více, klikněte sem a staňte se svědky tohoto hrdinského činu, který vešel ve známost jako operace Anthropoid.

Skip to content