Za husitských válek byla Plzeň, která stála na straně císaře Zikmunda, dvakrát obléhána. Na přelomu let 1433-34 se husité pokusili Plzeň vyhladovět. Nejen, že se jim to nepodařilo, ale při jednom z výpadů Plzeňští navíc husitům ukořistili vzácného velblouda. Proto je velbloud i na znaku města Plzně, kde zaujal místo vedle původní stříbrné chrtice.
Následně Plzeňané přidali ještě postavu anděla, který drží znak – takzvaného štítonoše. Ve druhé polovině 15. století přibyla do znaku další dvě pole, v nichž jsou vyobrazeny zlaté klíče a zbrojnoš podpírající černého orla. V následujících desetiletích byl plzeňský městský znak ještě postupně vylepšován, přičemž konečnou podobu dostal v roce 1578. Více informací o historii znaku města Plzně si můžete přečíst zde.
Poslechtěte si text jako audionahrávku
Aktivity pro chytré hlavy:
Poslechněte si příběh o tom, kterak velbloud do znaku města Plzně přišel.
Už je tomu téměř 600 let. Plzeň tehdy ani zdaleka nebyla tak veliká jako dnes. Žilo tu jen pár tisíc obyvatel, avšak byli to lidé odvážní, kteří se jen tak něčeho nezalekli. Snad i díky tomu, že pevně věřili v Boha.
Víra byla tehdy pro lid tak důležitá, že se kvůli ní dokonce válčilo. V době husitských válek a křížových výprav do Čech stála Plzeň pevně na straně katolické církve a českého krále Zikmunda, za což se ji husitský “hejtman nad hejtmany” Prokop Holý rozhodl roku 1433 potrestat a dobýt.
Dobýt Plzeň ovšem nebylo vůbec snadné. Město bylo totiž znamenitě opevněné a vyzbrojené. Proto se Prokop Holý rozhodl nezaútočit na Plzeň hned, ale nejprve ji oblehnout a vyhladovět. Husitům trvalo víc než šest týdnů, než se u Plzně shromáždili. Byly jich tisíce. Na konci srpna už měl Prokop Holý k dispozici 36 000 mužů, kteří zřídili pět bašt, vykopali příkopy a navršili mohutné náspy. Dle tvrzení kronikáře Šimona Plachého husité dokonce vyrobili něco jako signalizační zařízení, když kolem města a hradeb natáhli struny, na které zavěsili zvonce, aby nikdo z obležených nemohl nepozorovaně uniknout. Plzeň tak byla zcela odříznuta od světa i od zásob.
Jednu věc ovšem Prokop Holý netušil: Díky příznivému počasí stačili Plzeňané sklidit obilí ještě před začátkem obléhání, a tak měli o zásoby postaráno. Obilí pak sušili i na náměstí.
V říjnu se k obléhatelům připojili vojáci hejtmana Jana Čapka ze Sán, kteří do té doby bojovali na Baltu proti řádu německých rytířů, za což dostali od polského krále Vladislava II. vzácný dar – živého velblouda. A právě velbloud se měl stát tajnou zbraní husitů. Doufali totiž, že vzhled tohoto neobvyklého zvířete Plzeňany vyděsí nebo že jim alespoň bude hýkáním a pachem plašit koně.
Ale nestalo se. Plzeňští totiž měli pro strach uděláno.
Naopak husitští vojáci začali reptat, protože obléhání už trvalo dlouho a zásoby se tenčily. A tak se Prokop Holý rozhodl na město zaútočit. Jenže Plzeňané byli připraveni. Útok odrazili, navíc provedli výpad, zabili sto vojáků a ukořistili drahocenného velblouda. Toho pak s velkou slávou předváděli ve městě, zatímco se obléhatelům z hradeb hlasitě vysmívali.
Situace husitů byla neudržitelná. Navíc tou dobou prohrávali i na jiných frontách. Poté, co ztratili kontrolu nad městy pražskými, rozhodl Prokop Holý o stažení vojsk od Plzně. Rozkaz k ústupu dostali vojáci 8. května 1434.
A velbloud? Ten se stal symbolem neúspěchu spojených husitských vojsk. A tak ještě v roce 1434 císař Zikmund Lucemburský “polepšil” plzeňský městský znak právě o dvouhrbého velblouda a osvobodil Plzeň nejen od placení daní do královské pokladny, ale i od placení cel, daní a poplatků ze zboží v českém království a v celé Svaté říši římské, tedy v Německu.
Poslouchali jste pozorně? Pak pro vás nebude problém říct, jak se takové exotické zvíře, jako je velbloud, dostalo do Plzně. Svoji odpověď si můžete ověřit níže.
Velblouda přivedli k Plzni vojáci hejtmana Jana Čapka ze Sán, kteří ho dostali od polského krále Vladislava II. jako vzácný dar za to, že bojovali na Baltu proti řádu německých rytířů. Poté, co husitští vojáci zaútočili na Plzeň, Plzeňané jim velblouda sebrali.
Dokážete doplnit správná slova do vyprávění o husitském dobývání Plzně?
Víte, co k sobě patří? Spojte definice s odpovídajícími pojmy z období husitství. Jednotlivá slova přetáhněte k definici pomocí myši.
Spravovat souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.