Stopy historie

Kterak velbloud do Plzně přišel

Kterak velbloud do Plzně přišel

Za husitských válek byla Plzeň, která stála na straně císaře Zikmunda, dvakrát obléhána. Na přelomu let 1433-34 se husité pokusili Plzeň vyhladovět. Nejen, že se jim to nepodařilo, ale při jednom z výpadů Plzeňští navíc husitům ukořistili vzácného velblouda. Proto je velbloud i na znaku města Plzně, kde zaujal místo vedle původní stříbrné chrtice.

Následně Plzeňané přidali ještě postavu anděla, který drží znak – takzvaného štítonoše. Ve druhé polovině 15. století přibyla do znaku další dvě pole, v nichž jsou vyobrazeny zlaté klíče a zbrojnoš podpírající černého orla. V následujících desetiletích byl plzeňský městský znak ještě postupně vylepšován, přičemž konečnou podobu dostal v roce 1578. Více informací o historii znaku města Plzně si můžete přečíst zde.

Poslechtěte si text jako audionahrávku

Aktivity pro chytré hlavy:

Poslechněte si příběh o tom, kterak velbloud do znaku města Plzně přišel.

Transkripce textu

Poslouchali jste pozorně? Pak pro vás nebude problém říct, jak se takové exotické zvíře, jako je velbloud, dostalo do Plzně. Svoji odpověď si můžete ověřit níže.

Zde klikněte pro zobrazení odpovědi.

Dokážete doplnit správná slova do vyprávění o husitském dobývání Plzně?

Víte, co k sobě patří? Spojte definice s odpovídajícími pojmy z období husitství. Jednotlivá slova přetáhněte k definici pomocí myši.

Skip to content