Stopy historie

Bedřich Smetana v Plzni

Bedřich Smetana v Plzni

Jeden z nejslavnějších českých hudebních skladatelů, Bedřich Smetana, studoval v letech 1840-1843 na gymnáziu v Plzni. Teprve po dokončení studií odešel do Prahy, aby se věnoval – již naplno – hudbě.

Ačkoliv v Plzni strávil pouze tři roky, patří toto období k rozhodujícím momentům jeho uměleckého i lidského osudu. V Plzni totiž nejen studoval, skládal, hrál na klavír a tančil, ale sblížil se zde i se svojí budoucí manželkou, Kateřinou Kolářovou. Do Plzně jej přivedl jeho bratranec, mnich kláštera v Teplé a profesor plzeňského gymnázia, Josef František Smetana. Nebýt jeho, skončil by Bedřich Smetana zřejmě jako zemědělec.

Mladý Bedřich Smetana, který předtím studoval v Praze, totiž nebyl příliš pilným žákem, a tak se jeho otec rozhodl vzít Bedřicha ze studií a zaměstnat ho na rodinném statku. A právě v tuto chvíli zasáhl Bedřichův bratranec Josef František Smetana, který přemluvil svého strýce, aby Bedřicha raději poslal na studia do Plzně. Slíbil, že na něj dohlédne a svůj slib splnil – Bedřich Smetana studia úspěšně dokončil.

Přestože byl Bedřich Smetana velmi nadaným klavíristou a vášnivým hudebníkem, jako skladatel se zpočátku neprosadil. Otec Bedřicha Smetany proto chtěl, aby se jeho syn stal po studiích úředníkem, popřípadě statkářem a hudbě aby se věnoval jen jako své zálibě. Naštěstí opět zasáhl Josef, který jej přesvědčil, že se Bedřich prostě hudbě věnovat musí. A tak je možné s určitou nadsázkou říci, že to byl právě pobyt v Plzni, který odstartoval Smetanovu skvělou skladatelskou dráhu.

Poslechněte si text jako audionahrávku

Aktivity pro chytré hlavy:

Zahrajte si s Bedřichem Smetanou únikovou hru. Stačí kliknout na obrázek a hra může začít! Tip: V průběhu hry budete získávat různá hesla, která je třeba si zapsat. Připravte si tužku a papír nebo prostor pro poznámky v elektronické podobě.

S Bedřichem Smetanou už se trochu znáte. Dokážete tedy vyluštit křížovku?

  1. Jak se jmenuje město, v němž Smetana žil během svého pobytu ve Švédsku?
  2. Jaká je Smetanova nevěsta?
  3. Jaké bylo křestní jméno Smetanovy první ženy?
  4. Josef František Smetana byl Bedřichův…
  5. Jak se jmenuje patrně nejznámější symfonická báseň z cyklu Má vlast?

Tajenka: První … Bedřicha Smetany měla premiéru 5. ledna 1866 v Prozatímním divadle v Praze. Vzpomenete si na její název?

ŘEŠENÍ


Chcete se o Bedřichu Smetanovi dozvědět více? Navštivte online výstavu Národního muzea věnovanou významným českým hudebním skladatelům.

Skip to content