Albrecht z Valdštejna se narodil v roce 1583 ve významné, ale chudé šlechtické rodině. Po nepříliš úspěšných studiích se stal profesionálním vojákem a svým umem nejen vojenským, ale i schopnostmi hospodařit – občas i z cizího – se vyšvihl mezi přední generály své doby. Během třicetileté války mezi protestanty a katolíky bojoval Valdštejn na straně katolických Habsburků a přinesl jejich táboru četná vítězství. Měl však také nemalé ambice a několikráte upadl v nemilost. Valdštejn se nakonec rozhodl císaře Ferdinanda II. zradit a přejít k protivníkovi. Vzpouru proti císaři chtěl dokončit v Plzni. Byl však prozrazen.
Ačkoli byl Albrecht z Valdštejna značně rozpornou postavou (neštítil se ani padělání peněz a v touze po slávě, moci a bohatství se nezastavil ani před několikanásobnou zradou), zůstává vedle Jana Žižky z Trocnova a maršálka Josefa Václava Radeckého z Radče jedním z nejznámějších a nejvýznamnějších českých vojevůdců.
Poslechněte si text jako audionahrávku
Aktivity pro chytré hlavy:
Traduje se, že jedna významná osobnost údajně na den přesně předpověděla Valdštejnovu smrt. Kolik budete potřebovat nápověd, abyste uhodli, kdo to byl?
Poslechněte si vyprávění o Albrechtovi z Valdštejna. Jak byste charakterizovali tohoto člověka?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna se narodil roku 1583. Přestože pocházel ze zchudlého českého šlechtického rodu, dokázal se během života dostat až do nejvyšších politických kruhů, získat moc a nashromáždit nemalé jmění.
Byl velmi vzdělaný, zcestovalý a hovořil mnoha jazyky. Nestal se však významným učencem, jak byste možná očekávali. Valdštejn využil svou inteligenci v boji.
Proslavil se především během války, která začala pražskou defenestrací v roce 1618. Čeští pánové se tehdy vzbouřili proti císaři Ferdinandovi II., a zahájili tak válku, která trvala dlouhých třicet let. Tato válka, jež zasáhla mnoho států Evropy, byla vedena nejen z touhy po moci, majetku a území, ale také kvůli náboženství. Obě znesvářené strany se totiž sice hlásily ke křesťanství, jedni však vyznávali víru katolickou a druzí protestantskou.
Albrecht z Valdštejna se narodil jako protestant. Záhy ovšem pochopil, že pro jeho kariéru bude výhodnější, když se stane katolíkem a bude podporovat císaře. Přeběhl k němu již v roce 1619 a vyplatilo se mu to. Císař se mu totiž po vítězné bitvě na Bílé hoře bohatě odměnil.
Valdštejn následně díky řadě podvodů a intrik nesmírně zbohatl a byl povýšen do knížecího stavu. Dokázal nashromáždit takové jmění, že si dokonce mohl dovolit nabídnout císaři, že mu půjčí peníze na vybudování profesionální armády. Vzhledem k tomu, že v Evropě dál zuřila válka, císař nakonec jeho návrh přijal a v roce 1625 jmenoval Valdštejna generalissimem. Brzy se ukázalo, že to byl dobrý tah. Valdštejn byl geniální vojevůdce. Slavně zvítězil v několika bitvách a stal se miláčkem císařského dvora. Dokonce byl toho času druhým nejvýznamnějším mužem země – hned po císaři.
Na výsluní se však dlouho neohřál. Valdštejnův úspěch totiž u mnohých lidí vyvolal velkou závist a nepřátelství. Začala se o něm šířit spousta pomluv, na základě kterých ho císař nakonec zbavil velení. Uražený vojevůdce odjel na své panství do Jičína, kde se zabýval správou svého majetku. A také myšlenkami na pomstu.
Císař Ferdinand II. mezitím bez Valdštejna a jeho velitelských schopností začal ve válce prohrávat. A tak ve snaze vyhnout se definitivní porážce povolal Valdštejna zpět. Valdštejn po dlouhém váhání císaři vyhověl, kladl si však řadu podmínek, které císař musel chtě nechtě splnit. Nakonec se mu to vyplatilo, protože Valdštejn v čele císařských vojsk znovu vítězil. Dobyl Čechy, odpočinul si ve svém paláci na Malé Straně a vydal se do Bavorska, kde se jeho vojákům podařilo v bitvě u Lützenu zabít švédského krále, a zastavit tak postup švédských vojsk.
Valdštejn se znovu stal slavným a obdivovaným. A také odhodlaným pomstít se císaři za předchozí příkoří. Zahájil proto tajná jednání s císařovými nepřáteli – se Sasy, Švédy a Francouzi. Nabídl jim, že pokud ho uznají českým králem, zradí svého panovníka a přejde i s vojskem na jejich stranu.
Poslední přípravy tohoto spiknutí probíhaly v Plzni, kde si Valdštejn roku 1633 zřídil hlavní stan a jeho armáda zimní ležení. 11. ledna roku 1634 přiměl 49 vysokých důstojníků své armády, aby mu přísahali věrnost. Jen jemu, nikoli císaři. Císaře naopak pokáral za špatnou péči o armádu, což byla nejen urážka, ale přímo vzpoura. Ferdinand II., který měl mezi Valdštejnovými vojáky své špehy, ho proto tajně zbavil velení a nařídili jej zajmout nebo raději zabít, a to ještě v Plzni. Zavraždit ho měl generál Piccolomini – velitel Valdštejnovy osobní stráže – jenže se bál, že by poté z Plzně jen stěží vyvázl živý. A tak bylo vykonání císařova rozkazu odloženo o 14 dní.
Valdštejn tušil, že ztratil oblibu u císařova dvora. S částí armády proto raději odjel do Chebu. Snad chtěl na chebském hradě najít útočiště. Tam však na něj i na jeho věrné čekala zrada. Vysocí důstojníci byli pobiti při večírku, Valdštejn sám zavražděn na lůžku v domě purkrabího. Smrt přišla 25. února 1634 – v den, který mu údajně předpověděl velký matematik, astronom a astrolog Rudolfa II., Johannes Kepler.
Válka, do jejíchž dějin se Albrecht z Valdštejna tak významně zapsal, pak trvala ještě 14 let. Skončila až Vestfálským mírem v roce 1648.
O Albrechtovi z Valdštejna už toho víte hodně. Pokuste se tedy doplnit následující text:
Spravovat souhlas s cookies
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.